Ogólnopolski Konkurs na Wspomnienia „Ocalić od Zapomnienia” dla młodzieży ma na celu popularyzowanie historii Ochotniczych Straży Pożarnych, ludzi tworzących ich dorobek, często już seniorów, zacieśnienie kontaktów młodzieży z seniorami w trosce o ciągłość strażackiej służby. Ma zachęcać młode pokolenia do poznawania historii swojej miejscowości, tradycji OSP i jej bohaterów, często dziadków lub sąsiadów, pokazanie wpływu Ochotniczej Straży Pożarnej na rozwój miejscowości i regionu.
opr. łab.
Załącznik nr 38/4/2013 do uchwały
Prezydium ZG ZOSP RP
z dnia 18 kwietnia 2013 r.
Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Wspomnienia
„Ocalić od Zapomnienia”
Ochotnicze Straże Pożarne to od lat nieodłączny element lokalnej społeczności. Ta piękna humanitarna służba przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jej siłą jest szacunek do tradycji, dorobku poprzedników, związek ze środowiskiem życia, pracy, nauki oraz jej wielopokoleniowy charakter.
Ten dorobek jest często efektem wieloletniej pracy bezimiennych bohaterów, twórców i liderów Ochotniczych Straży Pożarnych, ich przedstawicieli w oddziałach terenowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Z myślą o zachowaniu pamięci o nich proponujemy konkurs dla młodzieży.
1. Cel konkursu
Ogólnopolski Konkurs na Wspomnienia „Ocalić od Zapomnienia” ma na celu popularyzowanie historii Ochotniczych Straży Pożarnych, ludzi tworzących ich dorobek, często już seniorów wspierających bieżącą działalność swym doświadczeniem, zacieśnienie kontaktów młodzieży z seniorami w trosce o ciągłość strażackiej służby.
Konkurs ma również na celu zachęcenie młodego pokolenia do poznawania historii swojej miejscowości, tradycji OSP i jej bohaterów, często dziadków lub sąsiadów, pokazanie wpływu Ochotniczej Straży Pożarnej na rozwój miejscowości i regionu.
Materiały zebrane w wyniku Konkursu „Ocalić od Zapomnienia” wzbogacą dokumentację dziejów miejscowości, pozwolą na poznanie historii „małych Ojczyzn” przez pryzmat ludzkich losów i opisywanych wydarzeń. Zacieśnienie współpracy między pokoleniami nauczy młodzież szacunku dla przeszłości i dorobku społeczno-kulturalnego ich przodków.
2. Organizatorzy
Organizatorem konkursu jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a w jego imieniu Zarząd Wykonawczy Związku OSP RP.
3. Uczestnicy
Konkurs ma formułę otwartą. Mogą w nim uczestniczyć Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, ich członkowie indywidualnie, uczniowie wszystkich typów szkół - podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego kraju.
4. Warunki uczestnictwa
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie na adres organizatora (Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa) relacji lub wspomnień w dowolnej formie: nagranie dźwiękowe, film lub spisana wypowiedź w terminie do końca lipca.
5. Kryteria oceny
Ocenie podlegać będzie nadesłana praca w postaci opisu własnego, relacji dźwiękowej, nagranego filmu lub spisanej wypowiedzi bohatera materiału według następujących kryteriów:
a) sposób przedstawienia swojej pracy (wybór tematu i osób, z którymi nawiązano współpracę w celu przygotowania materiału, pomysłowość w przedstawieniu wybranego zagadnienia),
b) walory historyczne pracy (sposób ujęcia tematu pod względem historycznym w odniesieniu do straży i lokalnego środowiska, ukazanie wielopokoleniowej tradycji OSP),
c) autentyczność i obiektywizm przedstawionych materiałów,
d) poziom techniczny i estetyczny pracy,
e) stopień powiązania działalności OSP i jej członków z problematyką funkcjonowania lokalnych środowisk i samorządu lokalnego,
f) przedstawienie bohaterów i idei pomocy innym, ich wpływu na kształtowanie postaw społecznych współczesnej młodzieży,
g) perspektywy pracy społecznej w straży i we własnym środowisku.
6. Jury
Jury jest powoływane przez organizatora konkursu.
Zadania jury:
- ocena wartości nadesłanych prac i wyłonienie zwycięzców,
- sporządzenie protokołu zawierającego wyniki konkursu,
- skierowanie nagrodzonych prac do upowszechnienia.
Jury zastrzega sobie prawo sprawdzenia w środowisku wiarygodności faktografii
zawartej w przesłanych pracach. Orzeczenia Jury są ostateczne.
7. Nagrody
Nagrody dla najlepszych prac nadesłanych na konkurs zapewnia organizator. Laureaci otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na spotkanie laureatów ogólnopolskich konkursów historycznych.
8. Postanowienia końcowe
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej ZG ZOSP RP oraz na łamach pisma „Strażak” (patronat medialny).
, 28-04-2013, odsłon: 3672
|