Zapraszamy do lektury marcowego numeru „STRAŻAKA” w którym czytamy:
Państwo będzie decydować o rozdziale środków na OSP.
Jeżeli doszłoby do jakiegokolwiek zagrożenia MON powołuje 80% strażaków PSP oraz znaczna część druhów OSP byłaby powoływana do wojska. Środki finansowe z MSWiA na OSP będą przekazywane przez PSP, sposób ich rozdzielania weryfikował będzie Komendant powiatowy PSP - poinformował L.Suski Komendant Główny PSP. To jest osłabienie roli Związku OSP RP i jego znaczenia w terenie powiedział generał W. Leśniakiewicz a J.Konieczny – minimalizuje się rolę Związku.
Malowanie pisanek, święcenie pokarmów czy mokry dyngus – to tradycje, które wszyscy znamy. Jednak nie wszędzie święta wielkanocne wyglądają tak samo. Polska obfituje w miejsca, gdzie zachowały się stare obrzędy i obyczaje ludowe.
Ochrona czy obrona
Istnieje potrzeba uświadomienia różnicy pomiędzy obroną a ochroną.
Z okazji 95. rocznicy powstania Związku OSP RP, 100-lecia Związku Floriańskiego oraz 25-lecia uchwalenia Ustawy o ochronie przeciwpożarowej powstaje okolicznościowy historyczny album „W jedności siła, Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.
Uproszczona ewidencja księgowa w OSP, które określone zostały w § 2 Rozporządzenia ministra finansów z 18 grudnia 2015 roku w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2015 r., poz. 2178).
Wiele samorządów nadal popełnia błędy w zakresie wypłaty ekwiwalentu. Analiza rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów z lat 2013–2015 wskazuje na poprawę trafności tych orzeczeń w zakresie ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP. Jednocześnie można odnotować, że na poziomie wojewodów nastąpiła poprawa, o tyle w wielu gminach w Polsce na poziomie urzędu gminy wciąż od lat popełnia się te same pomyłki w zakresie wypłaty ekwiwalentu.
opr. łab.
, 18-03-2016, odsłon: 2264
|