Oficjalna strona Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego
Nowa strona 1 zig-zag.prv.pl
Menu strony
Aktualności
Konkursy - Turnieje
Zawody strażackie
Szkolenia i seminaria
Działania ratownicze OSP
KSRG
Szkolenia dla OSP
Oferta handlowa
Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
Kontakt
Wyszukiwarka
Linki do stron www
Skład Zarządu
Biuro OW ZOSP RP
Uchwały programowe
Regulaminy
Akty prawne
Zadania do wykonania
Kampania sprawozdawcza
Telefony alarmowe

Numer ratowniczy: 112 
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
Pogotowie:
- energetyczne: 991
- wodno-kanalizacyjne:
994
- gazowe: 992
Nad wodą: _601-100-100
W górach: _601-100-300

Zegarek
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda
trwa inicjalizacja, prosze czekac,
Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
STRAŻACY II KATEGORII ????
STRAŻACY II KATEGORII ????

Ratował życie, miał kontakt z krwią. Strażak musi płacić za badanie. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy Wolskiej zażądał pieniędzy za zbadanie strażaka ochotnika, który po skaleczeniu miał kontakt z krwią rannego w wypadku mężczyzny. - Myśleliśmy, że jesteśmy chronieni - mówi z rozgoryczeniem  strażak OSP Grzegorz Nizio. Relacja filmowa i cały artykuł na stronie >> http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,ratowal-zycie-mial-kontakt-z-krwia-musi-placic-za-badanie-bo-jest-z-osp,208448.html

 łab. 



OPINIE INTERNAUTÓW

nie musisz dotykać poszkodowanego, zgodnie z prawem za udzielenie pomocy uznaje się jej wezwanie i pozostanie na miejscu do czasu przybycia odpowiednich służb.

47 ~realista

Ja mam takie oto pytanie do prawników. Jeżeli nakazuje się pod groźbą kary udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach samochodowych niekoniecznie funkcjonariuszom ale zwykłym ludziom i dojdzie do kontaktu z krwią to w takim wypadku ktoś udzieli mi pomocy medycznej czy jakiekolwiek bezpłatne badanie? Po przeczytaniu tego artykułu wydaje mi się ze jednak nie, tzn że gdy będe świadkiem wypadku to nawet się nie zatrzymam bo nie będe ryzykował ani moim budżetem ani moim zdrowiem.

 

04.08.2016 16:11 ~tazz

Dziwna sytuacja. Ja udzielałem pomocy poszkodowanemu na ulicy. Też miałem kontakt z krwią. W szpitalu Wolskim bez problemu zrobili badania.

04.08.2016 15:29 ~etret

Niech gmina zapłaci

 

04.08.2016 13:47 ~Arbas

~prawnik

Na jakiej umowie był ten strażak zatrudniony?


Panie prawnik, a co do tego ma umowa? Zapoznaj się Pan z takim aktem prawnym jak "Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym". Szczególnie gorąco polecam Par.5.1. To nieco poszerzy pana znikomą, jak widać, wiedzę prawną. 

04.08.2016 13:40 ~Arbas

~historyk

W Polskim Prawie powinniśmy wprowadzić "Zasadę Rozsądku" i tak jeżeli ktoś bierze udział w akcji ratowniczej czy to zwykły obywatel czy pracownik straży to taka osoba powinna mieć zapewnione potrzebne badania! gdyż nie morze dochodzić do sytuacji gdy ktoś kto ratuje druga osobę będzie się zastanawiał czy dostanie finansową karę za ratowanie kogoś!


Ale to już jest zrobione, tyle że szpital złamał Ustawę.:
Ustawa o Państwowym ratownictwie Medycznym stanowi, że:
Art. 5. 1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2) dla funkcjonariuszy publicznych.

04.08.2016 13:37 ~Arbas

~sxxx

Ja wszystko rozumiem. Ale zrozumcie też personel medyczny jak myślicie kogo obciążyłby dyrektor placówki kosztami ?? oczywiście, że personel. Więc nie ma się co dziwić to nie ludzie są winni ale chory system. Pan Strażak powinien mieć pretensje wyłącznie do swojego komendanta wojewódzkiego. Sama nazwa wskazuje ochotnicza czyli wiadomo na co się porywa !! Z drugiej strony żałosne aby ktoś kto walczy o życie ludzkie nie miał ubezpieczenia. Ja pracowałem w Pogotowiu jako ratownik med. na umowie na kontrakcie do pewnego czasu też musieliśmy płacić nie tylko za badanie ale też za profilaktykę !! Gdzie w karetce kontakt z krwią ludzką jest dużo częstszy niż w PSP z OSP


Chyba jednak nie. Zarówno Ty, jak i pracownicy szpitala powinniście znać Ustawę o państwowym ratownictwie medycznym. A ta nakłada określone obowiązki.
Ustawa o Państwowym ratownictwie Medycznym stanowi, że:
Art. 5. 1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2) dla funkcjonariuszy publicznych. 
 

04.08.2016 13:32 ~Arbas

No i ktoś w szpitalu powinien za to odpowiedzieć. Najpierw rejestratorka, która nakazała zapłatę. Jeśli pracuje w szpitalu to ma obowiązek znać Ustawę o państwowym ratownictwie medycznym, a tam jak byk stoi
 

04.08.2016 12:11 ~OC1

I teraz powiększy się znieczulica. Zwykły obywatel nie będzie chciał nikogo ratować - po co problemy. Ja sam będąc przeszkolonym (Obrona Cywilna) zastanowię się 2 razy czy pomóc. Pewnie rozsądek przegra i pomogę, ale już nie będzie to takie odruchowe jak do wczoraj



andrzej, 05-08-2016, odsłon: 628

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:

Oferta handlowa

Oferta handlowa

Do pobrania plik z prezentacją programu "Dolny Śląsk Bezpieczna Wieś"

MDP

Zdjęcia remiz OSP

I - Michał Raczyński

Wystąpili z szeregów

Najczęściej czytane
UWOLNIĆ HISTORIĘ Z KAMIENIA
Konkurs plastyczny Dolny Śląsk - Saksonia
1% PODATKU DLA OSP
1 % DLA OSP - jest kasa
FESTYN STRAŻACKI NA STADIONIE NARODOWYM
Statystyki
Dzisiaj wizyt: 0
Dzisiaj odsłon: 0
Ogółem wizyt: 19 609
Ogółem odsłon: 47 578

Goście: 0Aktywni użytkownicy: 1
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0289