Oficjalna strona Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego
Nowa strona 1 zig-zag.prv.pl
Menu strony
Aktualności
Konkursy - Turnieje
Zawody strażackie
Szkolenia i seminaria
Działania ratownicze OSP
KSRG
Szkolenia dla OSP
Oferta handlowa
Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
Kontakt
Wyszukiwarka
Linki do stron www
Skład Zarządu
Biuro OW ZOSP RP
Uchwały i wytyczne
Regulaminy
Akty prawne
Zadania do wykonania
Kampania sprawozdawcza
Telefony alarmowe

Numer ratowniczy: 112 
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
Pogotowie:
- energetyczne: 991
- wodno-kanalizacyjne:
994
- gazowe: 992
Nad wodą: _601-100-100
W górach: _601-100-300

Zegarek
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda
trwa inicjalizacja, prosze czekac,
Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
URATOWALI ŻYCIE
URATOWALI  ŻYCIE

Czwartkowy poranek godzina dziewiąta z minutami Jan Klusak naczelnik OSP Nowolesie ze swoim synem Michałem jadą samochodami w kierunku swojej miejscowości. Mimo tak wczesnej pory było gorąco, w tym samym kierunku rowerem jechał mężczyzna. Jan postanowił zabrać rowerzystę do samochodu wraz z rowerem. Rowerzysta był zadowolony z pomocy i tak dojechali do wsi Kazanów dwa kilometry od Nowolesia, nagle pasażer-rowerzysta zaczął sinieć i stracił przytomność. J. Klusak (ratownik medyczny) zatrzymał swój samochód, zadzwonił do syna Michała (jechał drugim samochodem) aby przywiózł z remizy defibrylator. Naczelnik OSP oczywiście powiadomił o zdarzeniu PSK PSP oraz pogotowie ratunkowe w Strzelinie, sam rozpoczął reanimację.  Michał po kilku minutach przyjechał na miejsce zdarzenia i uruchomił defibrylator AED. Jeden "strzał" i po chwili wróciły czynności życiowe. Na miejsce zdarzenia alarmowo przyjechał zastęp JRG Strzelin i razem z ochotnikami reanimowali mężczyznę. W krótkim czasie przyleciał z pomocą zespół lotniczego pogotowia ratunkowego, który zabrał mężczyznę do szpitala wojskowego we Wrocławiu. Z uzyskanych informacji wynika, że dzięki szybkiej akcji z użyciem defibrylatora AED znajdującego się na wyposażeniu OSP Nowolesie uratowano życie mężczyźnie. Jan i Michał Klusak są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowolesiu, gmina i powiat Strzelin. Gratulacje Panowie.opr. łab. na podstawie relacji H.Marcinkowskiego

Relacja na żywo na stronie >>>http://wroclaw.tvp.pl/21269285/17082015-1830

 

Oddział Wojewódzki ZOSP RP realizuje program  

 „DOLNY ŚLĄSK BEZPIECZNA WIEŚ”,

którego celem jest stworzenie systemu udzielania szybkiej pomocy w sytuacji utraty przytomności oraz wyposażenie OSP województwa w defibrylatory typu AED. Ideą programu nie jest zastąpienie zawodowych służb medycznych, wręcz przeciwnie chcemy je wspierać. Związek OSP RP wspiera finansowo zakup defibrylatorów AED, dzięki pomocy finansowej w okresie trzech lat wyposażono w ten sprzęt 37 OSP. Więcej informacji o programie, na naszej stronie należy „kliknąć” logo programu zamieszczone w prawej kolumnie naszej strony.

Klikając logo "RATUJ Z SERCEM" w prawej kolumnie naszej strony możesz sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy defibrylator. Naprawdę warto wiedzieć.

 łab.

 

 

 (kategoria: Ciekawe akcje, dodano: 06-08-2015)
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

Wszystkim Paniom a szczególnie Paniom w strażackich mundurach składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w pracy i życiu prywatnym.

 

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia.  Święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Mzężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzeniami.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przezSocjalistyczną Partię Ameryki. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

opr. łab. na podstawie materiału z https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet(dodano: 08-03-2016)
POŻAR W FINANSACH

W gminie Czarny Bór pow. Wałbrzyski władze gminy postanowiły, że finansowanie działalności OSP w 2016 roku będzie możliwe na podstawie umowy zawartej pomiędzy OSP a gminą. Na terenie gminy działa pięć OSP, umowę podpisała tylko jedna. W najbliższym czasie z powodu braku paliwa OSP nie będą wyjeżdżać do zdarzeń.

Reportaż J. Jarzębowicz na stronie > http://wroclaw.tvp.pl/24249966/01032016-2145

łab.(dodano: 02-03-2016)
WIZYTA DUSPASTERZY PRAWOSŁAWNYCH
WIZYTA DUSPASTERZY PRAWOSŁAWNYCH

 

25 lutego br. gościliśmy w biurze Oddziału Wojewódzkiego Związku

OSP RP ks. Ihumen ppor. rez. Sergiusza – Krajowego Kapelana Straży Pożarnej oraz ks. prot. por. rez. Marka Bonifatiuka Kapelana Wojewódzkiego Pożarnictwa Województwa Dolnośląskiego. Podczas spotkania zostały omówione sprawy nurtujące strażaków ochotników. Rozmawiano o potrzebie dialogu międzypokoleniowego mającego ożywić społeczną działalność na rzecz bliźniego. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze.

Wlistopadzie 2015 roku Biskup Jerzy dekretem nr 7/ 2015 mianował  ks. ihum. por. rez. Sergiusza (Bogdana Matwiejczuka) na Krajowego Kapelana Straży Pożarnej.

Ks. Kapelan jest strażakiem ochotnikiem i bierze udział w działaniach ratowniczych ostatnio przy wypadku drogowym. Relacja na stronie >>>>>>  http://www.poranny.pl/wypadek/art/9376828,sokolda-wypadek-samochodu-strazy-granicznej-sa-ciezko-ranni-zdjecia-wideo,id,t.html

łab.(dodano: 25-02-2016)
CIEKAWOSTKA Z PODLASIA
CIEKAWOSTKA Z PODLASIA

 

Wieś Ogrodniczki gm. Supraśl, pow. Białostocki, woj. podlaskie, wieś jak wieś. Zimowa pogoda przyciąga do Ogrodniczek amatorów białego szaleństwa. Chętnych jest tylu, że brakuje miejsc parkingowych. Ten, kto już zaparkuje, może iść na jeden z kilku, a może nawet kilkunastu stoków prowadzących na teren byłego wyrobiska. Ale mimo wszystko zabawa jest przednia. Ale to nie stoki dla narciarzy zainteresowały mnie w tej wsi a zespół szkolno-przedszkolny. Szkoła jak szkoła a jednak nie ponieważ po wielu dyskusjach, głosowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli, zdecydowano, że Przedszkole Samorządowe jak i Szkoła Podstawowa w Ogrodniczkach przyjmują imię

Ochotniczych Straży Pożarnych.

Więcej na stronie >>>>>> http://www.spogrodniczki.com/

łab.(dodano: 27-02-2016)
OBRADOWAŁO PREZYDIUM
OBRADOWAŁO PREZYDIUM

 

24 lutego obradowało Prezydium ZOW ZOSP RP podczas którego podziękowano Andrzejowi Szcześniakowi za wieloletnią współpracę i powitano w gronie członków prezydium Adama Koniecznego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

W czasie posiedzenia podjęto decyzje o uhonorowaniu odznaczeniami korporacyjnymi działaczy i strażaków ratowników. Ponadto omawiano sprawy: sprawozdań finansowych ZOG, ZOP i ZOW, realizacji dotacji MSW w 2015 roku, przygotowania do organizacji eliminacji wojewódzkich OTWP, zawodów wojewódzki wg CTIF, obchodu Dnia Strażaka. Zakwalifikowano kandydatów na szkolenie z zakresu KPP (lista poniżej).Czytaj więcej (dodano: 24-02-2016, odsłon: 712)
OCHOTNICY URATOWALI ŻYCIE
OCHOTNICY  URATOWALI  ŻYCIE

 

Wtorek (26.01.2016) około godz. 19 przechodnie w Siechnicach na ul. Szkolnej znaleźli mężczyznę na wózku inwalidzkim, który nie dawał oznak życia. Najbliższa karetka pogotowia ratunkowego znajdowała się daleko od Siechnic i nie mogła zdążyć z interwencją. Natychmiast do akcji ruszyli strażacy z OSP Siechnice.  Dzięki reanimacji udało się przywrócić czynności życiowe.

Więcej na stronie >>>>>>>>>>> http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9332173,blyskawiczna-akcja-strazakow-uratowali-zycie-czlowiekowi,id,t.html

opr. łab. z ww strony  (dodano: 28-01-2016)
KAMPANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZA
KAMPANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZA

26 lutego br. odbyło się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków OSP w Chrząstawie Wielkiej, gmina Czernica, pow. Wrocław. W czasie zebrania udzielono absolutorium Zarządowi, przyjęto plan działania na najbliższy rok. Zebrani w głosowaniu tajnym dokonali wyboru zarządu i komisji rewizyjnej. Wyborcy zdecydowanie postawili na młodych strażaków z nadzieją na zmianę w realizacji zadań statutowych. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

łab.(dodano: 28-02-2016)
TRWA KAMPANIA SPRAWOZDWCZO-WYBORCZA
TRWA KAMPANIA SPRAWOZDWCZO-WYBORCZA

13 lutego br. odbyło się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Ochotniczej Straży w Chełmsku Śląskim, gmina Lubawka pow. Kamienna Góra. W czasie zebrania przyjęto sprawozdanie finansowe zarządu i komisji rewizyjnej oraz udzielono absolutorium Zarządowi.

W minionym roku OSP zakupiła umundurowanie dla członków MDP oraz sprzęt ratowniczy, zakupy były możliwe dzięki środkom finansowym MSW  uzyskanym za pośrednictwem ZOW ZOSP RP i KSRG, Gminy Lubawka. Największą kwotę dotacji otrzymali druhowie z Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu.

W zebraniu uczestniczyli: A. Łabentowicz Dyrektor ZW ZOSP RP we Wrocławiu, H. Karp Prezes ZOG ZOSP RP w Lubawce, Pacha Milan dowódca zaprzyjaźnionej OSP Zacler (czechy), E. Kocemba Burmistrz Miasta i Gminy Lubawka, P. Dubiel d-ca JRG Kamienna Góra.Czytaj więcej (dodano: 14-02-2016, odsłon: 638)
NOWY SAMOCHÓD
NOWY SAMOCHÓD

Społeczeństwo gminy Wołów wzbogaciło się o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Euro Cargo z napędem 4x4. Środki na zakup samochodu zostały przekazane przez: Gminę Wołów, Krajowy SRG, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Lasy Państwowe. 20 lutego 2016 roku samochód został przekazany strażakom z OSP  Lubiąż. Jest to nowoczesne narzędzie pracy, które znacznie zwiększy mobilność i skuteczność działań ratowniczych.

łab.(dodano: 21-02-2016)
STRAŻACY NA START
STRAŻACY  NA  START

W najbliższy weekend (13-14 lutego) na stoku Areny Narciarskiej w Jaworkach gm. Szczawnica  woj. małopolskie odbędą się IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. 

Zawody w sobotę oraz  w niedziele rozpoczynają się o godz. 11.00

Zapisy trwają do dnia 11.02.2016 r. Kontakt  z organizatorami:

tel. 731880083, e-mail: tokbike1@op.pl

http://www.zosprp.malopolska.pl/

łab.(dodano: 10-02-2016)
KURS PODSTAWOWY KPP
KURS PODSTAWOWY KPP

 

Informujemy, że kurs podstawowy z zakresu KPP będzie przeprowadzony w dniach 7.03 - 12.03.2013r. zajęcia i zakwaterowanie uczestników w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Ośrodek Szkoleniowy ul. Strażacka 1, 46-045 Turawa.

Informacji w sprawie udziela Pani Magdalena Ozymko tel. 71/788 23 40, 71/788 23 41 i 699 954 754.

łab.Czytaj więcej (dodano: 04-02-2016, odsłon: 1330)
RATUJEMY ŻYCIE
RATUJEMY  ŻYCIE

 

„Ognisty Ratownik

– Gorąca Krew”

Ogólnopolski Program Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie. Program ma na celu organizację akcji honorowego oddawania krwi przeznaczonej do ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Zobacz więcej >>>>>> http://www.zosprp.pl/?q=content/ognisty-ratownik-%E2%80%93-goraca-krew

łab.(dodano: 04-02-2016)
ZMARŁ BOGDAN MŚCICHOWSKI

Dnia 30 stycznia w wieku 65 lat zmarł Druh Bogdan Mścichowski jeden z głównych założycieli Ochotniczej Straży  Pożarnej w Jagodzinie (gmina Węgliniec). Po utworzeniu jednostki w latach 2003-2008 pełnił funkcję prezesa OSP Jagodzin. Pogrzeb odbył się w Jagodzinie 1 lutego o godz.14.30.

Cześć Jego pamięci!

Prezes Zarządu Oddziału MG 

w Węglińcu

Waldemar Błauciak(dodano: 01-02-2016)
DOTACJA DLA OSP
DOTACJA  DLA  OSP

Informujemy, że przyjmujemy wnioski o przyznanie dotacji ze środków MSWiA w 2016 roku do zakupu sprzętu i umundurowania.

Informacji w sprawie udziela Pani Mariola Kramarz-Kosior tel. 71/788 23 40, 71/788 23 41 i 699 954 754.

łab.

 

UWAGA !!!!!!! Nowe druki na stronie >>> http://www.wroclaw.zosprp.pl/pliki,dotacje_ministerstwa_spraw_wewne,22,1.html(dodano: 03-02-2016)
Oferta handlowa

Oferta handlowa

Do pobrania plik z prezentacją programu "Dolny Śląsk Bezpieczna Wieś"

MDP

Zdjęcia remiz OSP

Uczestnicy narady

Wystąpili z szeregów

Najczęściej czytane
Konkurs plastyczny Dolny Śląsk - Saksonia
UWOLNIĆ HISTORIĘ Z KAMIENIA
1% PODATKU DLA OSP
1 % DLA OSP - jest kasa
FESTYN STRAŻACKI NA STADIONIE NARODOWYM
Statystyki
Dzisiaj wizyt: 0
Dzisiaj odsłon: 0
Ogółem wizyt: 19 609
Ogółem odsłon: 47 578

Goście: 0Aktywni użytkownicy: 1
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.5332