Oficjalna strona Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego
Nowa strona 1 zig-zag.prv.pl
Menu strony
Aktualności
Konkursy - Turnieje
Zawody strażackie
Szkolenia i seminaria
Działania ratownicze OSP
KSRG
Szkolenia dla OSP
Oferta handlowa
Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
Kontakt
Wyszukiwarka
Linki do stron www
Skład Zarządu
Biuro OW ZOSP RP
Uchwały programowe
Regulaminy
Akty prawne
Zadania do wykonania
Kampania sprawozdawcza
Telefony alarmowe

Numer ratowniczy: 112 
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
Pogotowie:
- energetyczne: 991
- wodno-kanalizacyjne:
994
- gazowe: 992
Nad wodą: _601-100-100
W górach: _601-100-300

Zegarek
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda
trwa inicjalizacja, prosze czekac,
Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
ŚWIĘTO DOLNOŚLĄSKICH STRAŻAKÓW

Uroczystość rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem św. Stanisława, Wacława i Doroty przy placu Wolności, gospodarzem uroczystości był Wacław Dziendziel – Prezes ZOW ZOSP RP i Adam Konieczny Komendant Wojewódzki PSP. W uroczystości brali udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz  Błaszczak, Komendant Główny PSP Leszek Suski, Jarosław Szymczyk Komendat Główny Policji ,posłowie wojewoda Paweł Hreniak, Wicemarszałek Województwa Pani Ewa Mańkowska. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych samorządów, strażacy emeryci oraz mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Duzym zainteresowaniem cieszyły się stare (sprawne technicznie) samochody ratowniczo gaśnicze pełniące służbę w OSP: Nowolesie, Krzydlina Wlk., Pasikurowice, Brodno, Siechnice, Lutynia oraz sikawki konne z OSP Guzowie i Granowice.

Pan Minister Błaszczak odznaczył medalami strażaków biorących udział w usuwaniu skutków katastrofy budowlanej w Świebodzicach. Pan minister udzielił wywiadu dla TVP3 ożna obejrzeć na stronie >>>> https://wroclaw.tvp.pl/30747094/13052017

Po raz pierwszy Gazeta Wrocławska wspólnie z ZOW ZOSP RP przeprowadziła plebiscyt, którego wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystości. W kategorii „Najlepszy strażak OSP na Dolnym Śląsku” zwyciężyła Justyna Adamczyk z OSP Sucha Górna (6113 głosów),Czytaj więcej (dodano: 14-05-2017, odsłon: 522)
Wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Strażaka
Wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Strażaka

Program uroczystości

10.00 – Msza Św. w intencji dolnośląskich strażaków – 

            Kościół pw. św. Stanisława, Wacława i Doroty

11.15 – uroczysty apel – pl. Wolności

12.20 – ogłoszenie wyników Plebiscytu Najlepszy Strażak

            Ochotniczej Straży Pożarnej 2017 – pl. Wolności

Zawody pożarnicze w formule FCC – Firefighter Combat Challenge Wrocław 2017– pl. Wolności

12.30 – uroczyste rozpoczęcie zawodów

12.45 – rywalizacja indywidualnych zawodników

17.00 – rywalizacja tandemów

19.30 – ogłoszenie wyników oraz wyróżnienie zwycięzców

20.00 – oficjalne zakończenie zawodów

Na załączonym zdjęciu chleb, który będzie wręczony księdzu (dary ołtarza) podczas mszy w intencji strażaków.

Serdecznie zapraszamy strażaków i naszych sympatyków.

łab.(dodano: 12-05-2017)
UROCZYSTOŚCI W DNIU 6 MAJA
UROCZYSTOŚCI W DNIU 6 MAJA

W dniu 6 maja 2017 roku OSP: Kobierzyce ( pow. wrocławski), Lusina (pow. średzki-śląski), Ścinawa (pow. lubiński), Minkowice Oławskie (pow. oławski) obchodzić będą jubileusze. 70 lat to tak dużo w życiu każdego z nas, 70 lat w historii to jak mgnienie oka, przez siedemdziesiąt lat strażacy dawali i dawać będą poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, powiatu i województwa w kolejnych latach.

OSP Walim (pow. wałbrzyski) i Ogorzelec (pow. kamiennogórski) otrzymają sztandary, które będą jednoczyć strażaków. Z tej okazji przyjmijcie Druhny i Druhowie najserdeczniejsze życzenia od władz wojewódzkich Związku OSP RP.

Gminne obchody dnia Strażaka odbędą się w Gniechowicach i Bierutowie, a OSP Serby otrzyma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Wszystkim strażakom życzymy zdrowia i satysfakcji z pracy społecznej. Wszystkiego najlepszego od władz wojewódzkich Związku OSP RP.(dodano: 05-05-2017)
ZDROWIA I WYTRWAŁOŚCI
ZDROWIA I WYTRWAŁOŚCI

Życzenia od Prezesa Waldemara Pawlaka >>http://www.zosprp.pl/?q=content/komunikat-prasowy

Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom składam serdeczne życzenia wraz z podziękowaniami za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu swoich obowiązków.

Wacław Dziendziel – Prezes wraz z pracownikami Biura ZOW ZOSP RP we Wrocławiu(dodano: 04-05-2017)
Uroczysta Gala Finałowa
Uroczysta Gala Finałowa

Uroczysta Gala Finałowa odbyła się 4.05.2017r.w siedzibie PZLPiT „Mazowsze” w Otrębusach. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem – wpłynęło 375 zgłoszeń: Mazowieckie – 52, Wielkopolskie – 40, Małopolskie – 37, Śląskie – 31, Dolnośląskie – 28, najmniej z województw Pomorskie – 12, Podlaskie – 5. W 12 kategoriach nominowano 54 prospołeczne inicjatywy oraz trzech najlepszych pracodawców I Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów. Wśród nominowanych były OSP naszego wjewództwa: Radwanice, Budzów, Bierna, Jagodzin i Szkoła Podstawowa w Biernej. Niestety żaden z tych projektów nie został zwycięzcą. Laureaci w poszczególnych kategoriach zostali uhonorowani nagrodami i unikatową statuetką FLORIANA 2017.

łab.(dodano: 04-05-2017)
OCHOTNICY ŚWIĘTUJĄ
OCHOTNICY ŚWIĘTUJĄ

 

Trzeciego maja o godz. 14.00 rozpoczynają się uroczystości 70-cio lecia działalności OSP Grębocice, pow. Polkowice. Po mszy i części oficjalnej: koncert orkiestry z OSP Kwielice, biesiada strażacka, koncert zespołu STEREO, teatr ognia, dyskoteka – oj, będzie się działo. Zapraszamy do Grębocic.

 

Trzeciego maja w Siechnicy, pow. wrocławski oraz w Marcinowicach, pow. świdnicki  strażacy będą świętować doroczne święto jakim jest Dzień Strażaka, zapraszamy.

łab.(kategoria: Aktualności, dodano: 01-05-2017)
LIST OTWARTY

List otwarty przedstawiający stanowisko Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdowie z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie sytuacji zaistniałej w otoczeniu Ochotniczych Straży Pożarnych.

                                      Cały tekst jest TUTAJ

Podobnie zachował się ZO Gminnego ZOSP RP w Wieliczce czytaj TUTAJ

 

łab.(kategoria: Aktualności, dodano: 02-05-2017)
EDWARD SIARKA NOWYM PREZESEM ZOW W KRAKOWIE

Poseł PiS Edward Siarka z Raby Wyżnej został wybrany na prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, największej organizacji społecznej w Małopolsce. Wystąpienie prezesa w sejmie:

jako prezes zarządu wojewódzkiego w województwie małopolskim chcę tym, którzy się tym bliżej interesują, przybliżyć, że obecnie środki, które były z firm ubezpieczeniowych, były dzielone według ściśle opracowanego kryterium. I właściwie powiedziałbym, że były dzielone nawet czysto technicznie (…) I powiedzmy sobie, że do mojego powiatu nowotarskiego dochodziła kwota gdzieś na dole 40 tys. To było według ilości OSP. Przez poszczególne struktury jednostki składały zapotrzebowanie do końca stycznia na zakup środków.

Cały tekst oraz relacja filmowa na stronie >>>>> http://www.kurierorawski.pl/2017/04/zmiany-w-dofinansowaniu-osp.html

Jak partia rządząca pozbawia pieniędzy Ochotniczą Straż Pożarną. I o pośle Kalecie, który pożałuje swoich słów, gdy mu się coś zajara. Pisze „NIE” nr 17  w artykule „PIS szcza na sikawki” (https://www.facebook.com/TygodnikNIE/posts/923788541096271:0

łab.(dodano: 02-05-2017)
Podziękowali strażakom OSP za akcję w Świebodzicach
Podziękowali strażakom OSP za akcję w Świebodzicach

Na tej uroczystej zbiórce dziękujemy ratownikom i strażakom ochotnikom, którzy uczestniczyli w ratowaniu poszkodowanych w katastrofie budowlanej w Świebodzicach. Chciałbym też podziękować samorządowcom, którzy wspierają OSP. Życzę wszystkim dużo satysfakcji z tej strażackiej służby, i abyście byli dumni z noszenia tego munduru - powiedział do strażaków, prezes zarządu głównego ZOSP, Waldemar Pawlak.

Strażacy otrzymali z ZG ZOSP RP umundurowanie wartości 120 tys. złotych

Cały materiał  i relacja filmowa na stronie >>>>> http://dsw.doba.pl/artykul/-foto-wideo-podziekowali-druhom-z-osp-za-akcje-w-swiebodzicach/14805/0

łab.(dodano: 30-04-2017)
40 FINAŁ WOJEWÓDZKI OTWP
40 FINAŁ WOJEWÓDZKI OTWP

OTWP służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Tegoroczne 40 eliminacje wojewódzkie odbyły się w Jaworzynie Śląskiej a na starcie stanęło 78 uczniów. Młodzież otrzymała nagrody i upominki dzięki sponsorom a byli to: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Świdnica, władze samorządowe Gminy Jaworzyna Śl., Muzeum Techniki i Kolejnictwa w JaworzynieŚląskiej Oddział Wojewódzki ZOSP RP. Młodzież, opiekunowie i goście zapoznali się z ekspozycją muzeum.

łab.

 Czytaj więcej (kategoria: Konkursy, turnieje, dodano: 30-04-2017, odsłon: 1348)
PREZES PAWLAK DZIĘKUJE STRAŻAKOM
PREZES PAWLAK DZIĘKUJE STRAŻAKOM

8 kwietnia br. w Świebodzicach na Dolnym Śląsku doszło do katastrofy budowlanej, w wyniku której śmierć poniosło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a cztery zostały ranne”. Komunikat ten budzi w nas ciągle uczucia głębokiego współczucia w stosunku do osób, które w katastrofie straciły najbliższych i empatię do poszkodowanych. Łączność i nasze wsparcie kierujemy również w stosunku do naszych strażaków - ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb ratowniczych.

Wasze wyjątkowe poświęcenie i trudne warunki, z którymi musieliście się zmierzyć na miejscu zdarzenia zasługują na nasze uznanie i wyrazy szacunku dla Waszej ciężkiej służby. Działaliście pod dużą presją, presją psychiczną i presją czasu, próbując wygrać najważniejszy wyścig wpisany w Wasze codzienne działania ratownicze – wyścig o ludzkie życie i zdrowie. Tam na miejscu w tych ciężkich warunkach Wasze życie i zdrowie również było zagrożone a mimo to nie bacząc na nic nieśliście pomoc i wzorowo wykonywaliście swoje obowiązki.

Dziękuję Wszystkim ratownikom za profesjonalizm i poświęcenie. Nie mogę nie zwrócić jednak wyjątkowej uwagi na strażaków „w białych hełmach” - strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak zawsze jesteście niezawodni, niezastąpieni a w tych najtrudniejszych momentach, kiedy niebezpieczeństwo zagląda w nasze oczy i pod nasze dachy - zostawiacie własne rodziny, domy i zakłady pracy po to by dać nadzieję i pomoc tym którzy na nią czekają.

           „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”

                                  Waldemar PAWLAK

                                   Prezes Zarządu Głównego

                                   Związku OSP RP

Jak podaje Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu: „w akcji ratowniczej, która trwała nieprzerwanie przez 24 godziny, uczestniczyło blisko 200 ratowników a pierwsi, na miejsce tragedii przybyli już po 4 minutach od chwili zawalenia się budynku”.

Dziękujemy za udostępnienie profesjonalnych zdjęć z miejsca działań ratowniczych: Kamilowi Czerebie, Konradowi Plucińskiemu i Waldemarowi Szańkowskiemu.(kategoria: Ciekawe akcje, dodano: 18-04-2017)
Siedem osób wydobytych, nie żyje dwoje dzieci
Siedem osób wydobytych, nie żyje dwoje dzieci

Służby poszukiwawczo-ratownicze wydobyły Siedem osób spod gruzów zawalonej kamienicy w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Cztery osoby żyją i zostały przekazane załogom pogotowia ratunkowego.

Na miejscu są wyszkolone psy, używany jest też specjalistyczny sprzęt termowizyjny i oraz geofony.

Strażacy przystąpili do akcji niemal od razu po zawaleniu budynku. Już po godzinie odnaleźli pierwsze osoby. W akcji uczestniczą strażacy ochotnicy (pracują w białych hełmach) zobacz film na stronie  >> http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-04-08/w-swiebodzicach-zawalila-sie-kamienica-poszukiwani-ludzie/

łab.(kategoria: Ciekawe akcje, dodano: 08-04-2017)
ZAJĘCIA DOSKONALĄCE KPP

Informujemy, że w dniach

             16 - 18.06.2017r.

w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZOSP RP „STRAŻAK” ul. Strażacka 1,  46-045 TURAWA, będą przeprowadzone zajęcia doskonalące strażaków ochotników w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (recertyfikacja).

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszenia (ilość miejsc ograniczona), wypełniony raport w elektronicznej ewidencji „SYSTEM OSP”, przysłanie prawidłowo wypełnionej karty zgłoszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Magdaleną Ozymko nr tel. 71/788 23 40, 71/ 788 23 41, 699 954 754, lub pocztą elektroniczną wrocław@zosprp.pl

łab.(kategoria: Szkolenia członków OSP, dodano: 07-06-2017)
JUBILEUSZ 70 LECIA OSP SZCZODRE
JUBILEUSZ 70 LECIA OSP SZCZODRE

W sobotę 22 kwietnia br. na 70 lecie działalności OSP Szczodre gmina Długołęka, pow. Wrocławski  mieszkańcy gminy otrzymali wspaniały prezent. Prezent którym będą posługiwać się ochotnicy to „SZCZODRUŚ”, samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Man. W obchodach jubileuszu uczestniczyli znakomici goście Bogdan Wilczak – sekretarz ZOW ZOSP RP, Józef Kmonk – prezes ZOP ZOSP RP, Pani Iwona Łebek – wójt gminy, Roman Potocki – starosta, Waldemar Szczykutowicz – w-ce starosta, strażacy jubilaci, ratownicy pozostałych OSP działających na terenie gminy oraz mieszkańcy.

łab.(dodano: 23-04-2017)
Sejm uchwalił nowelę ws. ochrony przeciwpożarowej
Sejm uchwalił nowelę ws. ochrony przeciwpożarowej

Całość pieniędzy, płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na ochronę przeciwpożarową, przekazywana będzie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który następnie przekaże 50 proc. straży ochotniczej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja.

Marek Wójcik (PO) stwierdził, że "ustawy nie da się poprawić". Jego zdaniem, "To kolejna odsłona walki ze Związkiem bo wcześniej Związek został pozbawiony wpływu na wydatkowanie pieniędzy budżetowych" . Zbigniew Sosnowski (PSL) przekonywał, że strażacy ochotnicy starają się wypełniać zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". "Ten projekt nie przyniesie ani Bogu chwały, ani ludziom pożytku.

A my strażacy-ochotnicy, czujemy się, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

Za nowelizacją głosowało 227 posłów, przeciw było 207, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli, o co wnioskowały kluby parlamentarne Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Posłowie odrzucili także trzy poprawki - jedną zgłoszoną przez Nowoczesną i dwie przez PSL. Teraz ustawa trafi do Senatu. Cały artykuł na stronie >> http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1036894,sejm-uchwalil-nowele-ws-ochrony-przeciwpozarowej.html

opr. łab(dodano: 22-04-2017)
Oferta handlowa

Oferta handlowa

Do pobrania plik z prezentacją programu "Dolny Śląsk Bezpieczna Wieś"

MDP

Zdjęcia remiz OSP

II - Sylwia Felczak

Wystąpili z szeregów

Najczęściej czytane
UWOLNIĆ HISTORIĘ Z KAMIENIA
Konkurs plastyczny Dolny Śląsk - Saksonia
1% PODATKU DLA OSP
1 % DLA OSP - jest kasa
FESTYN STRAŻACKI NA STADIONIE NARODOWYM
Statystyki
Dzisiaj wizyt: 0
Dzisiaj odsłon: 0
Ogółem wizyt: 19 609
Ogółem odsłon: 47 578

Goście: 0Aktywni użytkownicy: 1
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0876