Oficjalna strona Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. dolnośląskiego
Nowa strona 1 zig-zag.prv.pl
Menu strony
Aktualności
Konkursy - Turnieje
Zawody strażackie
Szkolenia i seminaria
Działania ratownicze OSP
KSRG
Szkolenia dla OSP
Oferta handlowa
Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
Kontakt
Wyszukiwarka
Linki do stron www
Skład Zarządu
Biuro OW ZOSP RP
Uchwały programowe
Regulaminy
Akty prawne
Zadania do wykonania
Kampania sprawozdawcza
Uchwały OW ZOSP RP
Telefony alarmowe

Numer ratowniczy: 112 
Pogotowie ratunkowe: 999
Straż pożarna: 998
Policja: 997
Pogotowie:
- energetyczne: 991
- wodno-kanalizacyjne:
994
- gazowe: 992
Nad wodą: _601-100-100
W górach: _601-100-300

Zegarek
Kalendarz
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
Pogoda
trwa inicjalizacja, prosze czekac,
Konto użytkownika
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
KURS KPP
KURS KPP

Informujemy, że w dniach 9 – 14 maja 2016r.

w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZOSP RP „STRAŻAK” ul. Strażacka 1, Turawa szkolenie dla strażaków ochotników w zakresie

kwalifikowanej pierwszej pomocy

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc o zakwalifikowaniu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszenia (nie więcej niż dwie osoby z jednej OSP), wypełniony raport w elektronicznej ewidencji „SYSTEM OSP”.

Koszty udziału w szkoleniu ponosi organizator.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Magdaleną Ozymko nr tel. 71/788 23 40, 71/ 788 23 41, 699 954 754, lub pocztą elektroniczną wrocław@zosprp.pl

łab.(dodano: 03-05-2016)
BRAK DOTACJI MSW i A
BRAK DOTACJI MSW i A

Informujemy, że MSWiA nie przyznało dotacji dla Związku OSP RP na pomoc dla OSP.

ZG ZOSP RP poinformował, że nie będzie dopłat do zakupu sprzętu ze środków firm ubezpieczeniowych.

Udzielamy dotacji do zakupu wyposażenia osobistego strażaka (mundury, buty, hełmy, rękawice, mundury MDP i latarka do hełmu) na podstawie wniosków MSWiA oraz firm ubezpieczeniowych.

Informacji w sprawie dotacji udziela Pani Mariola Kramarz-Kosior

tel: 71 788 23 40, 788 23 41 i 699 954 754.

handel.wroclaw@wp.pl fax 71 788 23 42

łab.(dodano: 13-04-2016)
CZARNY BÓR - POJAZDY OSP BEZ PALIWA
CZARNY BÓR - POJAZDY OSP BEZ PALIWA

21.03.2016 r. w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu miały miejsce mediacje w sprawie formy finansowania bieżącej działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Czarny Bór. Organizatorem spotkania był Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura. W spotkaniu oprócz przedstawicieli Straży Pożarnych, Prezesa Zarządu Powiatowego PSL Piotra Zimnickiego uczestniczyli radni Powiatu Wałbrzyskiego: Jarosław Buzarewicz oraz Stanisław Janor. W wyniku rozmów, z powodu nieobecności Wójta Gminy Czarny Bór Adama Góreckiego, uczestnicy spotkania wystosowali do Wójta list otwarty licząc na pozytywny jego odzew.

                      wtorek, 22.3.2016 09:18 ,źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu

 

Oświadczenie UG w Czarnym Borze w sprawie zarzutów dotyczących finansowania OSP

piątek, 25.3.2016 11:57 ,

Uczciwi nie muszą bać się dobrych zmian 

Gmina Czarny Bór zagwarantowała  w budżecie na funkcjonowanie Stowarzyszeń OSP kwotę 88 tys. złotych, które przekażemy w formie dotacji zgodnie z obowiązującym prawem, jak również statutami OSP. Na terenie Gminy Czarny Bór działa 5 stowarzyszeń OSP ..... 

 

 Czytaj więcej (dodano: 28-03-2016, odsłon: 1549)
PREZENTACJA LEKKICH SAMOCHODÓW RATOWNICZYCH
PREZENTACJA LEKKICH SAMOCHODÓW RATOWNICZYCH

W dniu 6 kwietnia br. Oddział Wojewódzki Związku OSP RP, Starosta Złotoryjski i Komendant Wojewódzki PSP w siedzibie KP PSP Złotoryja zorganizowali prezentację  "zwiększenie mobilności OSP poprzez zakup lekkich samochodów ratowniczych". Na zaproszenie organizatorów w prezentacji uczestniczyło dwóch starostów, ośmiu wójtów i burmistrzów, trzech komendantów powiatowych, czterech komendantów gminnych ZOSP RP oraz strażacy ochotnicy i funkcjonariusze PSP (łacznie 58 osób).

Podczas prezentacji zaprezentowane zostały efekty możliwe do osiągnięcia po zakupie lekkich samochodów, efekty organizacyjne, finansowe i mobilności OSP. W części praktycznej zaprezentowano gaszenie ognia z użyciem lekkich samochodów. Organizatorzy zaprezentowali uczestnikom lekkie pojazdy marki: Ford, Toyota, Peugeot, Volkswagen.

łab.(dodano: 06-04-2016)
OSTATNIA SZANSA NA KASĘ Z 1%
OSTATNIA SZANSA NA KASĘ Z 1%

Informujemy, że dla spóźnialskich (zapominalskich) przedłużamy do 7 kwietnia br. składanie dyspozycji wydatkowania środków z  1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Informacji udziela Pani Mariola Kramarz-Kosior

tel: 71 788 23 40, 788 23 41 i 699 954 754

e-mail:handel.wroclaw@wp.pl

Poniżej wykaz OSP, które nie wykorzystały środków.

łab.Czytaj więcej (dodano: 02-04-2016, odsłon: 1548)
KAMPANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZA
KAMPANIA SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZA

 

Walne zebranie jest najważniejszym w roku wydarzeniem w OSP. Zbiera się bowiem najwyższa władza stowarzyszenia, która może decydować o wszystkim, co dotyczy straży. Zebranie ma charakter uroczysty, strażacy występują w strojach galowych (mundury wyjściowe, sznury, odznaczenia). Jest okazją aby wyróżnić zasłużonych druhów poprzez wręczenie im odznaczeń, odznak i innych wyróżnień. Kampania sprawozdawczo-wyborcza dobiega końca.

19 marca swoje walne zebranie odbyli członkowie OSP Minkowice Oławskie, gm. Jelcz Laskowice, pow. Oława. Tutaj podobnie jak wielu OSP dokonano wyboru władz, skład zarządu i komisji rewizyjnej zmienił się nieznacznie a Wiesław Rola został wybrany prezesem na kolejną kadencję.

Prosimy Prezesów OSP o przysyłanie nam swoich adresów do korespondencji elektronicznej – email.

                              Nasz adres: wroclaw@zosprp.pl

łab.(dodano: 20-03-2016)
MINISTER POWOŁAŁ
MINISTER POWOŁAŁ

Decyzją komendanta głównego PSP, na wniosek dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, na stanowiska

 

zastępców dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP powołani zostali bryg. mgr inż. Marek Kamiński oraz bryg. mgr inż. Piotr Grzyb.

Na podstawie http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Powolanie-zastepcow-dolnoslaskiego-komendanta-wojewodzkiego-PSP/idn:35884(dodano: 02-04-2016)
WESOŁYCH ŚWIĄT
WESOŁYCH ŚWIĄT

Radosnych Świąt Wielkanocnych

Wypełnionych nadzieją i wiarą triumf odradzającego się życia!

Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.

Składają strażakom PSP i OSP Dolnego Śląska:

Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP

     st. bryg. Adam Konieczny

Duszpasterz Dolnośląskich Strażaków

     ks. Infułat Adam Drwięga

Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP

     Wacław Dziendziel(dodano: 25-03-2016)
MARCOWY NUMER STRAŻAKA
MARCOWY NUMER STRAŻAKA

 

Zapraszamy do lektury marcowego numeru „STRAŻAKA” w którym czytamy:

Państwo będzie decydować o rozdziale środków na OSP.

Jeżeli doszłoby do jakiegokolwiek zagrożenia MON powołuje 80% strażaków PSP oraz znaczna część druhów OSP byłaby powoływana do wojska. Środki finansowe z MSWiA na OSP będą przekazywane przez PSP, sposób ich rozdzielania weryfikował będzie Komendant powiatowy PSP - poinformował L.Suski Komendant Główny PSP. To jest osłabienie roli Związku OSP RP i jego znaczenia w terenie powiedział generał W. Leśniakiewicz a J.Konieczny – minimalizuje się rolę Związku.

Malowanie pisanek, święcenie pokarmów czy mokry dyngus – to tradycje, które wszyscy znamy. Jednak nie wszędzie święta wielkanocne wyglądają tak samo. Polska obfituje w miejsca, gdzie zachowały się stare obrzędy i obyczaje ludowe.

Ochrona czy obrona

Istnieje potrzeba uświadomienia różnicy pomiędzy obroną a ochroną.

Z okazji 95. rocznicy powstania Związku OSP RP, 100-lecia Związku Floriańskiego oraz 25-lecia uchwalenia Ustawy o ochronie przeciwpożarowej powstaje okolicznościowy historyczny album „W jedności siła, Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Uproszczona ewidencja księgowa w OSP, które określone zostały w § 2 Rozporządzenia ministra finansów z 18 grudnia 2015 roku w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2015 r., poz. 2178).

Wiele samorządów nadal popełnia błędy w zakresie wypłaty ekwiwalentu. Analiza rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów z lat 2013–2015 wskazuje na poprawę trafności tych orzeczeń w zakresie ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP. Jednocześnie można odnotować, że na poziomie wojewodów nastąpiła poprawa, o tyle w wielu gminach w Polsce na poziomie urzędu gminy wciąż od lat popełnia się te same pomyłki w zakresie wypłaty ekwiwalentu.

opr. łab.(dodano: 18-03-2016)
ELIMINACJE POWIATOWE OTWP
ELIMINACJE POWIATOWE OTWP

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" popularyzuje wśród młodzieży zasady postępowania w przypadku zagrożenia życia i mienia,  historii i tradycji ruchu strażackiego znajomości przepisów przeciwpożarowych. 18 marca ZOP w Strzelinie zorganizował w remizie OSP Kuropatnik eliminacje powiatowe. Test pisemny i pytania finałowe przygotowali pracownicy KP PSP w Strzelinie. Finalistom atrakcyjne nagrody wręczali D.Pawnuk – Prezes ZOP a zarazem Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, W.Karpierz - Komendant Powiatowy PSP i A.Łabentowicz - Dyrektor ZW ZOW we Wrocławiu. W eliminacjach uczestniczyło 51 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów gminy Borów, Kondratowice, Przeworno i Strzelin.

Wyniki w  grupie szkół podstawowych:

    1. Schutterly Filip - Wiązów

    2. Zając Kacper - Strzelin

    3. Ciężarek Paweł - Borów

W grupie szkół gimnazjalnych:

    1. Kliś Weronika - Strzelin

    2. Mysior Klaudia - Borów

    3. Zdunek Aleksandra - Borów

łab.(dodano: 19-03-2016)
1% dla OSP
1% dla OSP

Do 30 kwietnia należy składać dyspozycje (zamówienia) wydatkowania środków z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 rok. Po 30 kwietnia Prezydium ZOW podejmie decyzję jaki sprzęt zostanie zakupiony ze środków z 1% i przekazany dla wskazanej OSP.

Informacji w sprawie udziela Pani Mariola Kramarz-Kosior tel. 71/788 23 40,

788 23 41 i 699 954 754. Wykaz do pobrania (.pdf).Czytaj więcej (kategoria: 1 procent, dodano: 15-12-2015, odsłon: 2065)
URATOWALI ŻYCIE
URATOWALI  ŻYCIE

Czwartkowy poranek godzina dziewiąta z minutami Jan Klusak naczelnik OSP Nowolesie ze swoim synem Michałem jadą samochodami w kierunku swojej miejscowości. Mimo tak wczesnej pory było gorąco, w tym samym kierunku rowerem jechał mężczyzna. Jan postanowił zabrać rowerzystę do samochodu wraz z rowerem. Rowerzysta był zadowolony z pomocy i tak dojechali do wsi Kazanów dwa kilometry od Nowolesia, nagle pasażer-rowerzysta zaczął sinieć i stracił przytomność. J. Klusak (ratownik medyczny) zatrzymał swój samochód, zadzwonił do syna Michała (jechał drugim samochodem) aby przywiózł z remizy defibrylator. Naczelnik OSP oczywiście powiadomił o zdarzeniu PSK PSP oraz pogotowie ratunkowe w Strzelinie, sam rozpoczął reanimację.  Michał po kilku minutach przyjechał na miejsce zdarzenia i uruchomił defibrylator AED. Jeden "strzał" i po chwili wróciły czynności życiowe. Na miejsce zdarzenia alarmowo przyjechał zastęp JRG Strzelin i razem z ochotnikami reanimowali mężczyznę. W krótkim czasie przyleciał z pomocą zespół lotniczego pogotowia ratunkowego, który zabrał mężczyznę do szpitala wojskowego we Wrocławiu. Z uzyskanych informacji wynika, że dzięki szybkiej akcji z użyciem defibrylatora AED znajdującego się na wyposażeniu OSP Nowolesie uratowano życie mężczyźnie. Jan i Michał Klusak są członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowolesiu, gmina i powiat Strzelin. Gratulacje Panowie.opr. łab. na podstawie relacji H.Marcinkowskiego

Relacja na żywo na stronie >>>http://wroclaw.tvp.pl/21269285/17082015-1830

 

Oddział Wojewódzki ZOSP RP realizuje program  

 „DOLNY ŚLĄSK BEZPIECZNA WIEŚ”,

którego celem jest stworzenie systemu udzielania szybkiej pomocy w sytuacji utraty przytomności oraz wyposażenie OSP województwa w defibrylatory typu AED. Ideą programu nie jest zastąpienie zawodowych służb medycznych, wręcz przeciwnie chcemy je wspierać. Związek OSP RP wspiera finansowo zakup defibrylatorów AED, dzięki pomocy finansowej w okresie trzech lat wyposażono w ten sprzęt 37 OSP. Więcej informacji o programie, na naszej stronie należy „kliknąć” logo programu zamieszczone w prawej kolumnie naszej strony.

Klikając logo "RATUJ Z SERCEM" w prawej kolumnie naszej strony możesz sprawdzić gdzie znajduje się najbliższy defibrylator. Naprawdę warto wiedzieć.

 łab.

 

 

 (kategoria: Ciekawe akcje, dodano: 06-08-2015)
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

Wszystkim Paniom a szczególnie Paniom w strażackich mundurach składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w pracy i życiu prywatnym.

 

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia.  Święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Mzężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzeniami.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przezSocjalistyczną Partię Ameryki. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

opr. łab. na podstawie materiału z https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet(dodano: 08-03-2016)
POŻAR W FINANSACH

W gminie Czarny Bór pow. Wałbrzyski władze gminy postanowiły, że finansowanie działalności OSP w 2016 roku będzie możliwe na podstawie umowy zawartej pomiędzy OSP a gminą. Na terenie gminy działa pięć OSP, umowę podpisała tylko jedna. W najbliższym czasie z powodu braku paliwa OSP nie będą wyjeżdżać do zdarzeń.

Reportaż J. Jarzębowicz na stronie > http://wroclaw.tvp.pl/24249966/01032016-2145

łab.(dodano: 02-03-2016)
WIZYTA DUSPASTERZY PRAWOSŁAWNYCH
WIZYTA DUSPASTERZY PRAWOSŁAWNYCH

 

25 lutego br. gościliśmy w biurze Oddziału Wojewódzkiego Związku

OSP RP ks. Ihumen ppor. rez. Sergiusza – Krajowego Kapelana Straży Pożarnej oraz ks. prot. por. rez. Marka Bonifatiuka Kapelana Wojewódzkiego Pożarnictwa Województwa Dolnośląskiego. Podczas spotkania zostały omówione sprawy nurtujące strażaków ochotników. Rozmawiano o potrzebie dialogu międzypokoleniowego mającego ożywić społeczną działalność na rzecz bliźniego. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze.

Wlistopadzie 2015 roku Biskup Jerzy dekretem nr 7/ 2015 mianował  ks. ihum. por. rez. Sergiusza (Bogdana Matwiejczuka) na Krajowego Kapelana Straży Pożarnej.

Ks. Kapelan jest strażakiem ochotnikiem i bierze udział w działaniach ratowniczych ostatnio przy wypadku drogowym. Relacja na stronie >>>>>>  http://www.poranny.pl/wypadek/art/9376828,sokolda-wypadek-samochodu-strazy-granicznej-sa-ciezko-ranni-zdjecia-wideo,id,t.html

łab.(dodano: 25-02-2016)
Oferta handlowa

Oferta handlowa

Do pobrania plik z prezentacją programu "Dolny Śląsk Bezpieczna Wieś"

MDP

WUS

                                                              

Zdjęcia remiz OSP

VII m-ce S, Zuzanna Knychas

Wystąpili z szeregów

Najczęściej czytane
UWOLNIĆ HISTORIĘ Z KAMIENIA
Konkurs plastyczny Dolny Śląsk - Saksonia
1% PODATKU DLA OSP
1 % DLA OSP - jest kasa
FESTYN STRAŻACKI NA STADIONIE NARODOWYM
Statystyki
Dzisiaj wizyt: 0
Dzisiaj odsłon: 0
Ogółem wizyt: 19 609
Ogółem odsłon: 47 578

Goście: 0Aktywni użytkownicy: 1
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.2542